Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Świat Azerbejdżan. Przedstawiciel UE przeciwko aresztowaniu opozycjonistów

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Azerbejdżan. Przedstawiciel UE przeciwko aresztowaniu opozycjonistów PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 20 Lipiec 2009 14:10
Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt, przewodzący delegacji UE odwiedzającej Azerbejdżan, sprzeciwił się w poniedziałek aresztowaniu dwóch opozycyjnych blogerów, których sprawę nagłośnili obrońcy praw człowieka.
"Poinformowałem prezydenta Ilhama Alijewa o naszym zaniepokojeniu z powodu aresztowania młodych aktywistów" - powiedział dziennikarzom Bildt wyjeżdżając z Baku.
Dodał, że ambasadorowie z 27 krajów członkowskich UE przedstawili władzom oświadczenie "wyrażające ich zaniepokojenie z powodu kondycji praw człowieka i wolności w Azerbejdżanie".

Adnan Hadżizade, wideobloger i członek opozycyjnego ruchu "OL!", został zatrzymany wraz z innym aktywistą Eminem Millim w kafejce w Baku 8 lipca pod zarzutem chuligaństwa. Ich obrońcy mówią, że zostali pobici przez dwóch mężczyzn.

Zdaniem obrońców praw człowieka zarzuty zostały sfabrykowane, aby ukarać ich za krytykowanie rządu.

"To nie pierwszy przypadek, kiedy władze Azerbejdżanu wykorzystały zarzuty kryminalne, aby uciszyć pokojowe głosy opozycji" - poinformowało w piątkowym oświadczeniu Amnesty International.

Władze w Baku, które odrzucają krytykę, aresztowały blogerów na dwa miesiące. Jeśli zostaną skazani grozi im kara więzienia.

Opozycyjni politycy i dziennikarze twierdzą, że rząd Alijewa jest coraz mniej tolerancyjny. Oskarżają też Zachód, że wycisza swoją krytykę z obawy przed utratą na korzyść Rosji dostępu do zasobów energetycznych w tym bogatym w ropę kraju.

Źródło: PAP (20 lipca 2009 r.)


 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie