Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Świat Azerscy fani Eurowizji przesłuchiwani

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Azerscy fani Eurowizji przesłuchiwani PDF Drukuj Email
Środa, 19 Sierpień 2009 18:22
Władze w Azerbejdżanie miały rzekomo przesłuchać setki fanów muzyki, weryfikując ich poczucie patriotyzmu po tym jak zagłosowali na Armenię podczas tegorocznej edycji Eurowizji. Pytanie brzmi, jak wyglądało to przedsięwzięcie?
Azerskie ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego  prawdopodobnie rozmawiało z każdym z 43 przedstawicieli Azerbejdżanu, którzy głosowali na armeński duet Inga i Anush, śpiewający piosenkę Jan Jan, nie zaś na Azerskiego Arasha. Pomimo tłumaczeń oficjalnych, jakie uzyskało BBC, że wyborcy zostali jedynie „poproszeni o wytłumaczenie swoich głosów“, jeden z fanów przedstawił to jednak bardziej jako poważne przesłuchanie. „Powiedzieli, że jest to sprawa bezpieczeństwa państwowego” – mówi dla Radia Wolna Europa, Rovshan Nasirli. „Próbowali wywrzeć na mnie nacisk psychiczny, mówiąc mi na przykład, że nie mam w sobie dumy narodowej i jak mogłem głosować na Armenię”. Co może być przyczyną takiego zachowania ze strony władz. Bynajmniej nie jest to niechęć do armeńskiej piosenki Jan Jan, lecz relacje pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią, które są napięte ze względu na Górski Karabach, ormiańską enklawę będąca przedmiotem sporu pomiędzy dwoma państwami.

Źródło: The Guardian, Azerbaijan authorities interrogate music fans in Eurovision probe, (19 sierpnia 2009 r.)
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie