Strona główna Z wokandy ETPCz ETPCz zobowiązał Azerbejdżan do uwolnienia dziennikarza

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

ETPCz zobowiązał Azerbejdżan do uwolnienia dziennikarza PDF Drukuj Email
Czwartek, 22 Kwiecień 2010 16:12
Dnia 22 kwietnia 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok uznając Azerbejdżan winnym naruszenia art. 10 i 6 Konwencji. Sprawę wniósł Eynulla Emin Fatullayev (skarga nr 40984/07), który za opublikowanie dwóch artykułów został skazany na karę pozbawienia wolności, którą odsiaduje od 20 kwietnia 2007 r. Pan Fatullayev napisał dwa artykuły opublikowane w Realny Azerbaijan. Pierwszy ukazał się w kwietniu 2005 r. opisując wydarzenia z Górnego Karabahu, z miasta Khojaly. Po zawiadomieniu przez dwóch byłych żołnierzy i ich naczelników przeciwko dziennikarzowi zostało wszczęte postępowanie o zniesławienie. Drugi artykuł ukazął się w marcu 2007 r.  dotyczący prezydenta Ilhama Aliyeva. W obu postępowaniach Pan Fatullayev został skazany na karę łączną ośmiu lat pozbawienia wolności.
Dziennikarz wniósł skargę do Trybunału w Strasburgu.
W orzeczeniu ETPCz uznał, że Azerbejdżan dopuścił się naruszenia art. 10 Konwencji. Wskazał, że kara pozbawienia wolności za słowo nie może być akceptowana w demokratycznym państwie prawa. Na podstawie art. 46 Konwencji ETPCz nakazał Azerbejdżanowi natychmiastowe zwolnienie Pana Fatullayeva z więzienia.
Ponadto, uznano naruszenia art. 6 par. 1 Konwencji - sprawy nie rozpatrywał bezstronny sąd, ponieważ sędzia zasiadający w składzie orzekającym był zaangażowany w sprawę cywilną przeciwko dziennikarzowi. Uznano również naruszenie art. 6 par. 2 Konwencji - domniemanie niewinności. Jeden z przedstawicieli władzy w swojej publicznej wpowiedzi uznał i okreslił dziennikarza jako winnego przed wydaniem wyroku sądu.

Orzeczenie dostępne jest na HUDOC
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie