Strona główna O programie Aktualności programu Apel organizacji Human Rights House Network w sprawie uwolnienia dziennikarza z Azerbejdżanu

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Apel organizacji Human Rights House Network w sprawie uwolnienia dziennikarza z Azerbejdżanu PDF Drukuj Email
Piątek, 23 Kwiecień 2010 18:31
23 Kwietnia z inicjatywy Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce organizacje zrzeszone w Human Rights House Network (oprócz HFPC także Human Rights House Foundation oraz Norweski Komitet Helsiński) zwróciły się z otwartym apelem do władz Azerbejdżanu o zwolnienie z więzienia dziennikarza Eynulli Emina Fatullayeva. Fatullayev został skazany łącznie na karę ponad 8 lat pozbawienia wolności, którą odsiaduje od 20 kwietnia 2007 r., za opublikowanie dwóch artykułów nt. prezydenta Ilhama Aliyeva i wydarzeń z Górnego Karabachu (więcej o sprawie).

Dziennikarz wniósł skargę do Trybunału w Strasburgu. W orzeczeniu ETPCz uznał, że Azerbejdżan dopuścił się naruszenia art. 10 i art. 6 Konwencji. Wskazał, że kara pozbawienia wolności za słowo nie może być akceptowana w demokratycznym państwie prawa. Na podstawie art. 46 Konwencji ETPCz nakazał Azerbejdżanowi natychmiastowe zwolnienie Pana Fatullayeva z więzienia.

Poniżej publikujemy treść apelu (wraz z tłumaczeniem) jaki wystosowały organizacje pozarządowe, żądając wykonania przez Azerbejdżan wyroku ETPCz.
 
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie