Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Polska Kurski oskarża ,,GW'' o kneblowanie ust

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Kurski oskarża ,,GW'' o kneblowanie ust PDF Drukuj Email
Czwartek, 24 Czerwiec 2010 20:14
Jacek Kurski, europoseł PiS w oświadczeniu przesłanym PAP zaprzeczył, że przepraszał Agorę S.A.. Dziś "Gazeta Wyborcza" opublikowała takie przeprosiny, w ramach - jak podkreśla pełnomocnik wydawcy gazety - "wykonania zastępczego".

W maju 2006 r. w programie TVP "Warto rozmawiać" Kurski pokazując egzemplarz "GW" z artykułem o sobie powiedział, iż są w nim "same kłamstwa". Wskazywał, że "GW" wiele miejsca na kolejnych stronach poświęca na "oszalałe ataki na PiS". Poseł uznał, że wynikają one z faktu, iż gazeta "funkcjonuje w układzie medialnym" ze spółką J&S importującą do Polski paliwa, która - według Kurskiego - wyprowadza z kraju miliony.
Agora pozwała wtedy Kurskiego, żądając przeprosin w gazecie, w TVP2 przed programem "Warto rozmawiać" lub "Panoramą" oraz wpłaty 25 tys. zł na cel społeczny. Sąd Okręgowy nakazał Kurskiemu przeprosiny, ale kwotę ograniczył do 10 tys. zł uznając, że poseł poniesie także koszty ogłoszeń w gazecie i telewizji. Kurski odwołał się od tego wyroku, ale Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał go w mocy.

10 lipca 2008 r. Kurski skomentował wyrok sądu. Stwierdził m.in., że jego zdaniem, mamy do czynienia w Polsce z dławieniem wolności słowa i terrorem "Gazety Wyborczej", która, "przy pomocy posłusznych i usłużnych sędziów niedopuszczających żadnych wniosków dowodowych, może każdego zniszczyć i opluć, kto z powodu nierówności ekonomicznych nie ma szans procesować się z nimi". Również za tę wypowiedź został pozwany przez Agorę, a sąd nakazał publikację przeprosin.
Dziś na łamach "GW" opublikowane zostało oświadczenie podpisane nazwiskiem Kurskiego. "Przepraszam Agorę SA, wydawcę 'Gazety Wyborczej' za rozpowszechnianie zniesławiającej wypowiedzi, godzącej w jej dobre imię i wiarygodność w odbiorze opinii publicznej" - czytamy w nim między innymi. Zaznaczono w nim, że oświadczenie jest następstwem przegranego procesu sądowego. Oświadczenie tej samej treści opublikowane zostało 22 czerwca w serwisie informacji zleconych Polskiej Agencji Prasowej.
Natomiast Kurski w oświadczeniu przesłanym dziś PAP, napisał że nie przepraszał Agory S.A. "Nie mogę przepraszać kogoś, kto wielokrotnie na mój temat kłamał, w dodatku za to, że wypowiadałem się w ważnej sprawie dla opinii publicznej, której w demokratycznym państwie nie można przemilczeć" - napisał europoseł PiS.

Wspomniał, że złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu od wyroku, na który powołuje się spółka, a sprawa czeka na rozpatrzenie. "Agora S.A. nie czekając na werdykt Trybunału w Strasburgu siłą wykonuje wyrok publikując 'przeprosiny' bez mojej wiedzy i zgody" - napisał Kurski.
 Pełnomocnik procesowy Agory S.A., Piotr Rogowski, poinformował, że europoseł PiS został zobowiązany do opublikowania na własny koszt oświadczeń z przeprosinami Agory S.A. na łamach "Gazety Wyborczej", w serwisie PAP i na antenie TVP w dwóch odrębnych sprawach cywilnych. Oba postępowania zakończyły się prawomocnymi i niepodlegającymi jakiemukolwiek zaskarżeniu wyrokami sądów - poinformował Rogowski.
Skoro Kurski nie opublikował przeprosin,  to "Agora S.A. realizuje postanowienia tych orzeczeń w ramach tzw. wykonania zastępczego.


Źródło: Gazeta.pl ( 24 czerwca 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,8059434,Kurski__Nie_przepraszalem_Agory.html
 

Tematy pokrewne

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie