Strona główna O programie Aktualności programu Apel o zmianę sytuacji w Azerbejdżanie

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Apel o zmianę sytuacji w Azerbejdżanie PDF Drukuj Email
Środa, 29 Wrzesień 2010 13:53
W dniach 23-24 września 2010 w Wilnie odbyło się doroczne spotkanie organizacji pozarządowych zrzeszonych w Human Rights House Network, w którym uczestniczyła Dominika Bychawska-Siniarska z programu „Obserwatorium wolności mediów w Polsce”.

Tegoroczna konferencja poświęcona była tematyce wolności zrzeszania się, organizacji pokojowych zgromadzeń i ich ograniczeniom. Partnerzy HRHN zwrócili uwagę, iż w niektórych regionach wprowadzane jest ustawodawstwo, które znacząco ogranicza przestrzeń działania organizacji obrońców praw człowieka. W wyniku spotkania wystosowano pismo do Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym organizacje apelują o wzmocnienia wolności zrzeszania się i zgromadzeń poprzez zastosowanie Procedury Specjalnej - powołania Specjalnego Sprawozdawcy NZ ds. wolności zrzeszania się i zgromadzeń. Miałby on możliwość koordynacji i popierania działalności ONZ na rzecz wolności zrzeszania się i zgromadzeń poprzez regularne tworzenie raportów, rozpoznawanie tendencji i wczesne ostrzeganie.

Wystosowano również apel dotyczący sytuacji w Azerbejdżanie, gdyż niezwykle powszechne jest utrudnianie dziennikarzom i obrońcom praw człowieka dostępu do informacji. W państwie tym dziennikarze za próby dotarcia z niezależną informacją do społeczeństwa pozbawiani są wolności, a niejednokrotnie i życia. Podczas konferencji szczególną uwagę poświęcono kwestii stosowania kary pozbawienia wolności wobec dziennikarza Enullayaha Fatullayeva, którego natychmiastowe zwolnienie nakazał dnia 22 kwietnia 2010 r. w swoim wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Budzącą zainteresowanie jest również sprawa utraty koncesji do nadawania przez niezależne radio informacyjne.

Apel w języku angielskim.


 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie