Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Polska RPO skierowała wystąpienie generalne ws. regulacji autoryzacji wypowiedzi prasowej

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

RPO skierowała wystąpienie generalne ws. regulacji autoryzacji wypowiedzi prasowej PDF Drukuj Email
Wtorek, 22 Listopad 2011 16:52
Nie tylko HFPC uważa, że po wyroku ETPC ws. Wizerkaniuk p. Polsce należy poważnie rozważyć rewizję regulacji prawa prasowego dotyczącą instytucji autoryzacji dziennikarskiej. 10 listopada 2011 r. wystąpienie generalne w tej sprawie skierowała do Ministra Kultury Rzecznik Praw Obywatelskich - prof.  Irena Lipowicz.

Rzecznik zwraca się z prośbą do Ministra Bogdana Zdrojewskiego o "przedstawienie stanowiska co do potrzeby depenalizacji czynu polegającego na naruszeniu przez dziennikarza przepisów dotyczących autoryzacji dosłownie cytowanych wypowiedzi". W piśmie, RPO przypomniała o postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, w którym wraz z przedstawicielem Sejmu RP i Prokuratorem Generalnym, Rzecznik konsekwentnie prezentował stanowisko odmienne od TK (Trybunał uznał wówczas przepisy o autoryzacji za zgodne z Konstytucją). W wystąpieniu RPO omówione zostało także orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. Wizerkaniuk p. Polsce, który w odróżnieniu od TK, stanął na stanowisku, że przepisów o autoryzacji na daje się pogodzić ze standardami demokratycznego społeczeństwa. W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, orzeczenie ETPC zawiera „ważkie argumenty przemawiające za tym, aby znowelizować Prawo prasowe i znieść karalność przestępstwa polegającego na uchybieniu obowiązkowi autoryzacji”.

Interwencja Rzecznika jeszcze w większym stopniu uwidacznia potrzebę dyskusji nad przyszłością instytucji autoryzacji. Niemal idealnie zbiega się także z terminem debaty organizowanej przez HFPC i Zakład Praw Człowieka pt. „Autoryzacja wypowiedzi prasowej: spór dwóch Trybunałów. Co dalej z reformą prawa prasowego po wyroku ETPC ws. Wizerkaniuk p. Polsce?”, na której będzie okazja poznać nie tylko różne spojrzenia na obowiązek autoryzacji, ale także stanowisko Ministerstwa Kultury, którego przedstawiciel zabierze głos w panelu. Szykuje się zatem ciekawa dyskusja.  Serdecznie zapraszamy!


Zobacz także:

Wystąpienie RPO ws. regulacji autoryzacji wypowiedzi prasowej.

Więcej o debacie: „Autoryzacja wypowiedzi prasowej: spór dwóch Trybunałów. Co dalej z reformą prawa prasowego po wyroku ETPC ws. Wizerkaniuk p. Polsce?”


 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie