Strona główna Z wokandy Z kraju Stanowisko HFPC w sprawie inwigilowanego dziennikarza "GW"

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Stanowisko HFPC w sprawie inwigilowanego dziennikarza "GW" PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 06 Luty 2012 09:26
W czwartek do Sądu Okręgowego w Warszawie zostało wysłane stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie Bogdana Wróblewskiego, dziennikarza inwigilowanego przez służby specjalne w 2010 roku. Fundacja bierze udział, jako przedstawiciel społeczny, w postępowaniu cywilnym wszczętym z powództwa dziennikarza (II C 626/11).

W swoim stanowisku Fundacji odniosła się do sprawy red. Wróblewskiego w dwóch aspektach. W pierwszej kolejności zostały omówione kwestie związane z dostępem do danych telekomunikacyjnych powoda, jako ingerencja w jego prawo do prywatności. Następnie przedstawione zostały rozważania dotyczące zagrożeń, jakie stwarza swobodne pozyskanie danych telekomunikacyjnych dziennikarza, dla prawa do swobody wypowiedzi, w szczególności w świetle gwarancji ochrony dziennikarskich źródeł informacji.
 
Fundacja podkreśla, że pozyskiwanie danych telekomunikacyjnych, jako głęboko ingerujące w prawa i wolności konstytucyjne, nie może być dokonywane w sposób arbitralny. Sprawa Wróblewskiego ilustruje szerszy problem inwigilacji dziennikarzy przez służby specjalne. Dlatego też wyrok, który zapadnie przed warszawskim sądem, stanowić będzie istotny element kontroli nad służbami, o doniosłym znaczeniu dla ukształtowania praktyki korzystania z narzędzi ingerujących w prawa i wolności obywatelskie.

 

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie