Strona główna Z wokandy Z kraju Rozprawa apelacyjna ws. red. Endy’ego Gęsiny-Torresa

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Rozprawa apelacyjna ws. red. Endy’ego Gęsiny-Torresa PDF Drukuj Email
Czwartek, 04 Wrzesień 2014 16:08

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku odbyła się dziś rozprawa apelacyjna ws. dziennikarza, który w ubiegłym roku trafił do ośrodka dla cudzoziemców w Białymstoku, aby zarejestrować ukrytą kamerą nieprawidłowości w placówce. Dziennikarz podawał się za Kubańczyka, który chciał ubiegać się w Polsce o nadanie statusu uchodźcy.
 
Ponieważ dziennikarz posługiwał się zmienioną tożsamością, został następnie oskarżony m.in. o fałszowanie dokumentów (które podpisywał w tamtym okresie nieswoim nazwiskiem) i składanie fałszywych zeznań przed sądem, który decydował o umieszczeniu go w ośrodku. Sąd Rejonowy w Białymstoku (sygn. akt XV K 74/13) uznał  20 listopada 2013 r. Endy’ego Gęsinę-Torresa za winnego zarzucanych mu w akcie oskarżenia czynów. Odstąpił jednak od wymierzenia mu kary, orzekając środek karny w postaci zapłaty 2 tys. zł. na rzecz Funduszu pomocy pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej (więcej o sprawie i wyroku sądu pierwszej instancji można przeczytać tutaj).

Apelację od tego wyroku złożyły obie strony. Obrona wniosła w niej o umorzenie postępowania ze względu na znikomy stopień szkodliwości społecznej czynu bądź ewentualnie o uchylenie wyroku Sądu Rejonowego i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.  Prokuratura żądała natomiast zaostrzenia zasądzonych sankcji – domagała się orzeczenia wobec dziennikarza kary łącznej 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2 lata.   

Podczas rozprawy apelacyjnej obrona i oskarżenie podsumowały swoją argumentację (zob. relację z sądu opublikowaną w "Gazecie Wyborczej - Białystok"). Na rozprawie głos zabrała także przedstawicielka HFPC Dorota Głowacka. HFPC wstąpiła do postępowania jako organizacja społeczna i od początku procesu bierze w nim udział. D. Głowacka przypomniała najważniejsze argumenty zawarte w stanowisku pisemnym HFPC złożonym przed sądem pierwszej instancji, które nie zostały wzięte pod uwagę przez Sąd Rejonowy.

Wyrok Sądu Apelacyjnego zostanie ogłoszony 11 września o godz. 14.00.

Zobacz także:
„Prowokacja dziennikarska – balansowanie na granicy prawa” – relacja z debaty

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie