Strona główna Z wokandy ETPCz Skarga do ETPC w sprawie prowokacji dziennikarskiej

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Skarga do ETPC w sprawie prowokacji dziennikarskiej PDF Drukuj Email
Czwartek, 05 Marzec 2015 07:54
W ostatnim tygodniu prawnicy Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce złożyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skargę dziennikarza Endyego Gęsiny-Torresa, podnosząc w niej naruszenie art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (wolności słowa). W 2013 roku Endy Gęsina-Torres, dokonując prowokacji dziennikarskiej, spędził trzy tygodnie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku, by udokumentować fatalną, jego zdaniem, sytuację umieszczanych tam uchodźców.

Dziennikarz TVP został skazany przez Sąd Okręgowy w Białymstoku na karę grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych za fałszowanie dokumentów (które podpisał w celu dostania się do ośrodka nie swoim nazwiskiem) i składanie fałszywych zeznań przed sądem, które zadecydowały o umieszczeniu go w ośrodku. Sąd Okręgowy uznał, że materiał przygotowany przez Gęsinę-Torresa nie różnił się od wcześniejszych publikacji prasowych na temat złej sytuacji w ośrodkach dla cudzoziemców. Materiał przygotowany przez dziennikarza nie wniósł nic nowego do debaty publicznej ani nie zmienił sytuacji w samych ośrodkach.

W skardze do Europejskiego Trybunału podniesiono m.in. iż sądy krajowe w sposób nie wystarczający dostrzegły interes publiczny jaki przyświecał dziennikarzowi. Nie uwzględniły również faktu, że dziennikarz działał zgodnie z zasadami deontologii zawodowej dotyczącymi prowokacji dziennikarskiej, zawartymi chociażby w kodeksie etycznym TVP. Ponadto, wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku nie uwzględnia specyfiki telewizji oraz zasięgu materiału, który był dużo szerszy niż specjalistyczne raporty powstałe przed prowokacją E. Gęsiny-Torresa.

Sprawa może być okazją dla strasburskiego Trybunału, żeby wypowiedzieć się co do sposobu zbierania materiałów przez dziennikarza. W dotychczasowe orzecznictwo odnosi się on wyłącznie do rzetelności samego materiału, nie oceniając procesu zbierania informacji przez dziennikarzy.

W sprawę Helsińska Fundacja Praw Człowieka angażowała się od samego początku, uczestnicząc w postępowaniu sądowym w charakterze organizacji społecznej.

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie