Strona główna Z wokandy Z kraju Kto pyta, ma proces. Zniesławienie w mailu z pytaniami?

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Kto pyta, ma proces. Zniesławienie w mailu z pytaniami? PDF Drukuj Email
Piątek, 13 Listopad 2015 09:35

Dziś w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy rozpocznie się proces w sprawie o zniesławienie na podstawie art. 212 k.k. przeciwko J.J., redaktorowi naczelnemu portalu „kompromatRP.pl” (sygn. akt III K 621/15).

J.J. w ramach gromadzenia materiałów do publikacji na temat firmy Q., przygotowywanej dla ogólnopolskiego tygodnika, przesłał e-mailem serię pytań do S.K., pracownika agencji PR obsługującej spółkę w zakresie kontaktów z klientami i prasą. Pytania dotyczyły działalności przedsiębiorstwa. Ostatecznie publikacja nie powstała, ale mimo to Q. skierowała prywatny akt oskarżenia przeciwko dziennikarzowi z art. 212 k.k. Zdaniem przedstawicieli firmy doszło do zniesławienia przedsiębiorstwa, ze względu na przypisanie jej nieprawdziwego zachowania w treści pytań zadanych S.K. Treść maila miała godzić w dobre imię przedsiębiorstwa i narazić je na utratę zaufania kontrahentów.

Czy dziennikarz, który gromadzi materiały do artykułu i próbuje weryfikować informacje u źródła,  nawet stawiając niewygodne pytania, może dopuścić się zniesławienia? Rozstrzygnie to sąd. HFPC będzie obserwować postępowanie w tej sprawie.  

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie