Strona główna Z wokandy Z kraju Umorzono postępowanie ws. zniewsławienia w mailu z pytaniami do PR-owca

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Umorzono postępowanie ws. zniewsławienia w mailu z pytaniami do PR-owca PDF Drukuj Email
Piątek, 13 Listopad 2015 16:01

Dziś na pierwszej rozprawie Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy umorzył postępowanie w sprawie o zniesławienie na podstawie art. 212 k.k. przeciwko J.J., redaktorowi naczelnemu portalu „kompromatRP.pl” (sygn. akt III K 621/15). Sąd uznał, że czyn oskarżonego nie zawiera znamion czynu zabronionego (art. 17 par. 1 pkt 2 k.p.k.).

Chodzi o sprawę dziennikarza, który przygotowując artykuł prasowy nt. firmy Q., wysłał do pracownika agencji PR obsługującej przedsiębiorstwo pytania z prośbą o ustosunkowanie się do nich. Q. odebrała treść pytań jako godzącą w dobre imię firmy i wytoczyła dziennikarzowi proces o zniesławienie, pomimo że ostatecznie nie doszło do publikacji (o stanie faktyczny czytaj więcej tutaj). Akt oskarżenia opierał się m.in. na twierdzeniu, że przedstawiciel agencji był osobą trzecią w stosunku do firmy Q. (aby można było mówić o przestępstwie, zniesławiające zarzuty muszą zostać przedstawione nie tylko ich adresatowi, ale choćby jednej osobie trzeciej). Sąd nie przychylił się jednak do argumentacji oskarżyciela prywatnego, uznając że przedstawiciela firmy PR obsługującego spółkę nie można uznać w tym wypadku za osobę postronną.

- Przyjmujemy orzeczenie sądu z zadowoleniem. Gdyby dziennikarz został skazany, oznaczałoby to niebezpieczny precedens, który mógłby spowodować efekt mrożący dla dziennikarzy gromadzących informacje do publikacji i chcących weryfikować różne zarzuty u źródła – skomentowała Dorota Głowacka, koordynatorka Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC.   

Na rozprawie z ramienia HFPC obecna była Maria Kordowska, praktykantka Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie