Strona główna O programie Aktualności programu Po raz kolejny sprzeciwiamy się utrudnianiu relacjonowaniu demonstracji przez media
Po raz kolejny sprzeciwiamy się utrudnianiu relacjonowaniu demonstracji przez media PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 24 Lipiec 2017 10:00

Na portalu Press.pl ukazała się informacja nt. temat utrudniania pracy dziennikarce TVP przez demonstrantów biorących udział w protestach przed Sejmem 20 lipca 2017 r. Sytuację tę skomentowała prawniczka HFPC Dorota Głowacka:

„Jakiekolwiek zachowania, które utrudniają pracę dziennikarzom relacjonującym przebieg demonstracji, a w szczególności wszelkie akty agresji wobec nich, są niepokojące z punktu widzenia wolności słowa i nie powinny mieć miejsca, niezależnie od tego, jakich mediów dotyczą – mówi Głowacka. Zaznacza, że dziennikarze, którzy nie biorą aktywnego udziału w protestach, ale wykonują podczas nich swoją pracę, muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo. - Zarówno służby policyjne zabezpieczające tego typu wydarzenia, jak i uczestnicy demonstracji muszą to uszanować. Oczywiście nie oznacza to, że obywatele nie mają prawa wyrazić niezadowolenia czy krytyki, jeśli uważają, że dane medium jest nierzetelne czy dominuje w nim stronniczy przekaz, ale wyrażanie tego w formie ataków na dziennikarzy podczas demonstracji jest niedopuszczalne – uważa Dorota Głowacka.”

Cały tekst można przeczytać tutaj.

W ocenie HFPC utrudnianie dziennikarzom relacjonowania demonstracji to bardzo niepokojąca praktyka. W ostatnich miesiącach dwukrotnie zabieraliśmy głos tej w sprawie:

 Oświadczenie w sprawie utrudniania mediom relacjonowania demonstracji

Utrudnianie pracy dziennikarzowi TVP Info – stanowisko HFPC

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie