Strona główna O programie Aktualności programu Po raz kolejny sprzeciwiamy się utrudnianiu relacjonowaniu demonstracji przez media

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Po raz kolejny sprzeciwiamy się utrudnianiu relacjonowaniu demonstracji przez media PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 24 Lipiec 2017 10:00

Na portalu Press.pl ukazała się informacja nt. temat utrudniania pracy dziennikarce TVP przez demonstrantów biorących udział w protestach przed Sejmem 20 lipca 2017 r. Sytuację tę skomentowała prawniczka HFPC Dorota Głowacka:

„Jakiekolwiek zachowania, które utrudniają pracę dziennikarzom relacjonującym przebieg demonstracji, a w szczególności wszelkie akty agresji wobec nich, są niepokojące z punktu widzenia wolności słowa i nie powinny mieć miejsca, niezależnie od tego, jakich mediów dotyczą – mówi Głowacka. Zaznacza, że dziennikarze, którzy nie biorą aktywnego udziału w protestach, ale wykonują podczas nich swoją pracę, muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo. - Zarówno służby policyjne zabezpieczające tego typu wydarzenia, jak i uczestnicy demonstracji muszą to uszanować. Oczywiście nie oznacza to, że obywatele nie mają prawa wyrazić niezadowolenia czy krytyki, jeśli uważają, że dane medium jest nierzetelne czy dominuje w nim stronniczy przekaz, ale wyrażanie tego w formie ataków na dziennikarzy podczas demonstracji jest niedopuszczalne – uważa Dorota Głowacka.”

Cały tekst można przeczytać tutaj.

W ocenie HFPC utrudnianie dziennikarzom relacjonowania demonstracji to bardzo niepokojąca praktyka. W ostatnich miesiącach dwukrotnie zabieraliśmy głos tej w sprawie:

 Oświadczenie w sprawie utrudniania mediom relacjonowania demonstracji

Utrudnianie pracy dziennikarzowi TVP Info – stanowisko HFPC

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie