Strona główna Z wokandy Z kraju Oskarżona o zniesławienie dziennikarka „Białe Błota Info” prawomocnie uniewinniona

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Oskarżona o zniesławienie dziennikarka „Białe Błota Info” prawomocnie uniewinniona PDF Drukuj Email
Środa, 04 Październik 2017 10:28

W piątek 29 września 2017 r. przed Sąd Okręgowym w Bydgoszczy prawomocnie zakończyło się postępowania w sprawie dotyczącej zniesławienia jednego z radnych gminy przez Marzannę Kreję, dziennikarkę i redaktorkę naczelną czasopisma „Białe Błota Info”. Sąd utrzymał w mocy uniewinniający wyrok sądu I instancji ( sygn. akt IV KA 694/17).

Sprawa dotyczyła wypowiedzi dziennikarki zamieszczonych w czasopiśmie „Białe Błota info” oraz formułowanych na sesjach Rady Gminy, w których krytycznie odnosiła się słów i zachowania radnego na sesji, a także do zmian w Statucie Gminy Białe Błota.

W kwietniu 2017 red. Kreja została uniewinniona przez Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. W uzasadnieniu wyroku Sąd podkreślił wówczas, że „działalność radnych związana z wykonywaniem mandatów pozostaje w zainteresowaniu lokalnej opinii publicznej, a rolą i obowiązkiem mediów lokalnych jest opisywanie i ocenianie tej działalności”. Oceniając całość publikacji i zastosowany język służący przedstawieniu faktów i opinii, Sąd Rejonowy w Bydgoszczy uznał, że dziennikarka nie przekroczyła granic dozwolonej krytyki (sygn. akt IV K 913/16).

Od wyroku sądu I instancji radny złożył apelację, Sąd Okręgowy w Bydgoszczy utrzymał jednak w mocy wyrok uniewinniający. W ustnym uzasadnieniu Sąd Okręgowy również zwrócił uwagę na szerszy zakres dopuszczalnej krytyki polityków.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka obserwowała przebieg postępowania w tej sprawie.

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie