Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Dziennikarka „Białe Błota info” uniewinniona w procesie o zniesławienie PDF Drukuj Email
Czwartek, 04 Maj 2017 11:10

W piątek 28 kwietnia 2017 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy uniewinnił Marzannę Kreję, redaktor naczelną czasopisma „Białe Błota info” od zarzutu zniesławienie jednego z radnych gminy Białe Błota (sygn. akt IV K 913/16). W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd zwrócił uwagę, że wypowiedzi dziennikarki miały charakter umiarkowany i adekwatny do sytuacji, a polityk, świadomie wystawiając swoje słowa i działania na kontrolę opinii publicznej, musi liczyć się z krytyką swojego postępowania i dlatego powinien w większym zakresie tolerować krytyczne wypowiedzi na swój temat. Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawa dotyczyła wypowiedzi dziennikarki zamieszczonych w czasopiśmie „Białe Błota info” oraz formułowanych na sesjach Rady Gminy, w których krytycznie odnosiła się słów i zachowania radnego na sesji, a także do zmian w Statucie Gminy Białe Błota.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka obserwowała przebieg postępowania w tej sprawie.

 
Kamil Dąbrowa vs. Polskie Radio: sprawa wraca do ponownego rozpoznania PDF Drukuj Email
Środa, 12 Kwiecień 2017 16:45
Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił dziś wyrok w sprawie red. Kamila Dąbrowy, zwolnienego dyscyplinarnie w 2016 r. dyrektora Polskiego Radia (sygn. akt XXI Pa 812/16). Sąd uchylił korzystny dla dziennikarza wyrok sądu pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Wskazał bowiem, że sąd pierwszej instancji nie przeprowadził pełnego postępowania dowodowego i ograniczył się do przesłuchania powoda. Sąd Rejonowy przyjrzał się wyłącznie kwestii okoliczności, w jakich doszło do odwołania K. Dąbrowy ze stanowiska redaktora naczelnego, nie badając samego rozwiązania stosunku pracy.

W zaskarżonym wyroku, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy zasądził dziennikarzowi – Kamilowi Dąbrowie – odszkodowanie  za trzy miesięczny okres wypowiedzenia za niezgodne – w jego ocenie z prawem odwołanie K. Dąbrowy ze stanowiska redaktora naczelnego.

Do zwolnienia dziennikarza doszło w wyniku zarządzenia przez niego – na początku 2016 r. – akcji polegającej na nadawaniu hymnu Polski i Unii Europejskiej. Akcja ta miała na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na uchwalone wówczas przez Sejm zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji (tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej) dotyczące zasad wyboru władz mediów publicznych. Na mocy nowych przepisów do chwili wydania wyroku przez sąd pierwszej instancji zwolniono ok. 100 dziennikarzy mediów publicznych.

 W sprawie w charakterze strony (organizacji społecznej w postępowaniu) bierze udział Helsińska Fundacja Praw Człowieka. 

 

 

 

 

 
Wyrok w sprawie zabójstwa Łukasza Masiaka, dziennikarza z Mławy PDF Drukuj Email
Wtorek, 04 Kwiecień 2017 16:51

We wtorek 4 kwietnia 2017 r. Sąd Okręgowy w Płocku ogłosił wyrok w sprawie zabójstwa dziennikarza z Mławy – Łukasza Masiaka (sygn. II K 75/16). Sąd zmienił klasyfikację czynu i uznał oskarżonego winnym spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego skutkiem była śmierć (art. 156 § 3 k.k.). O taką kwalifikację wnosiła obrona oskarżonego. Oskarżony skazany został na 7 lat pozbawienia wolności, sąd zasądził również 50 tys. złotych zadośćuczynienia na rzecz oskarżycielki posiłkowej (wdowy po dziennikarzu). Wyrok nie jest prawomocny.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że rozpatrywał również wersję zdarzeń podniesioną przez oskarżycielkę posiłkową, której zdaniem śmierć dziennikarza była skutkiem zlecenia zabójstwa przez lokalny światek przestępczy w związku z dziennikarską działalnością poszkodowanego. Taka wersja wydała się sądowi nieprawdopodobna ze względu na okoliczności zajścia. W klubie, w którym doszło do zdarzenia, zamontowany był monitoring, ponadto oskarżony znał się z właścicielami. Zdaniem sądu nie były to okoliczności sprzyjające popełnianiu zleconego zabójstwa. Sąd dodał również, że osoby, które tego dnia widziały dziennikarza w klubie, zgodnie zeznały, iż przyczyną zajścia było wcześniejsze zachowanie Łukasza Masiaka (zatarg natury towarzyskiej).

Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie