Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Zapowiedź wyroku: Kamil Dąbrowa vs. Polskie Radio PDF Drukuj Email
Piątek, 31 Marzec 2017 09:58

Wyrok w sprawie Kamila Dąbrowy przeciwko Polskiemu Radiu S.A. w Warszawie (sygn. akt XXI Pa 812/16) zostanie ogłoszony 12 kwietnia 2017 r. o godz. 15.00, w sali nr VIII Sądu Okręgowego w Warszawie (sygn. akt XXI Pa 812/16). W zaskarżonym wyroku, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy zasądził dziennikarzowi – Kamilowi Dąbrowie odszkodowanie za trzymiesięczny okres wypowiedzenia za niezgodne – w jego ocenie z prawem wypowiedzenie stosunku pracy.

Do zwolnienia dziennikarza doszło w wyniku zarządzenia przez niego – na początku 2016 r. akcji polegającej na nadawaniu hymnu Polski i Unii Europejskiej. Akcja ta miała na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na uchwalone wówczas przez Sejm zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji (tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej) dotyczące zasad wyboru władz mediów publicznych. Na mocy nowych przepisów do chwili wydania wyroku przez sąd pierwszej instancji zwolniono 100 dziennikarzy mediów publicznych.

30 marca 2017 r. odbyła się rozprawa apelacyjna, w której jako uczestnik postępowania wzięła udział Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Liczymy na to, że sąd oddalił apelację. Wtedy wyrok sądu pierwszej instancji stanie się prawomocny, stając się swego rodzaju precedensem, który może wskazać kierunek w jakim sądy powinny rozstrzygać sprawy innych dziennikarzy zwolnionych z mediów publicznych w ostatnim miesiącach.

Więcej informacji o sprawie udziela: Dominika Bychawska-Siniarska – tel. 504 080 152

 


 
Paul Cameron kontra działacze LGBT. Wyrok sądu PDF Drukuj Email
Piątek, 31 Marzec 2017 00:00
31 marca Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok w sprawie z powództwa Paula Camerona przeciwko Stowarzyszeniu „Pracownia Różnorodności”, działającemu na rzecz osób LGBT (sygn. akt V ACa 786/15). SA utrzymał w mocy co do zasady wyrok sądu pierwszej instancji stwierdzający, że organizacja dopuściła się bezprawnego naruszenia dóbr osobistych P. Camerona, jedynie nieznacznie zmieniając wyrok na korzyść pozwanego w zakresie zasądzonych sankcji.

Sąd zobowiązał stowarzyszenie do wysłania listu do rektorów uczelni, w którym przeprosi za naruszenie dobrego imienia i renomy naukowej P. Camerona, a także publikacji przeprosin na stronie internetowej stowarzyszenia. Sąd ograniczył liczbę miejsc, w których „Pracownia Różnorodności” będzie musiała zamieścić przeprosiny w sieci. Psycholog domagał się ponadto zapłaty trzydziestu tysięcy złotych na cel społeczny. Sądy oddaliły jednak to żądanie.

Więcej…
 
Dziennikarka pisząca o SKOKach uniewinniona od zarzutu zniesławienia PDF Drukuj Email
Czwartek, 30 Marzec 2017 13:53

Przed Sądem Rejonowym dla miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie nieprawomocnie zakończył się proces J. Solskiej, dziennikarki Tygodnika Polityka oskarżonej o zniesławienie przez Komisję Krajową Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej (sygn. akt IV K 142/15).

Dziennikarka została uniewinniona od zarzutu zniesławienia, do którego miało dojść poprzez stwierdzenie zawarte materiale prasowym jej autorstwa, opublikowanym w Tygodniku Polityka z 30 lipca 2014 r., że Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe z naruszeniem prawa finansowały kampanie wyborcze Prawa i Sprawiedliwości.

Postępowanie sądowe toczyło się z wyłączeniem jawności. Było ono obserwowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka na podstawie art. 361 § 3 Kodeksu postępowania karnego.


 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie