Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

SR w Płocku: wieszający hasła na siedzibie partii niewinni. Brak szkodliwości społecznej PDF Drukuj Email
Piątek, 22 Wrzesień 2017 14:17

W poniedziałek 18 września 2017 r. przed Sądem Rejonowym w Płocku zapadł wyrok w sprawie trójki obwinionych w związku umieszczeniem kartek z napisami „łapy precz od demokracji i wolności”, „komuno precz” na płockiej siedzibie partii PiS bez zgody zarządzającego budynkiem (art. 63a § 1 Kodeksu wykroczeń). Sąd uniewinnił obwinionych, uznając, że ich czyn nie był społecznie szkodliwy. W ustnym uzasadnieniu sąd zauważył, że wywieszenie kartek było przejawem realizacji wolności słowa oraz możliwości krytyki władzy. Wyrok jest nieprawomocny (sygn. akt II W 134/17).

Więcej…
 
Kolejni zwolnieni dyscyplinarnie dziennikarze „Trójki” i „Dwójki” wracają do radia PDF Drukuj Email
Czwartek, 21 Wrzesień 2017 12:39
W grudniu 2016 r. red. Wojciech Dorosz i red. Marcin Majchrowski zostali zwolnieni dyscyplinarnie z Polskiego Radia. Obaj dziennikarze złożyli pozew do sądu. W sierpniu, na posiedzeniu pojednawczym, strony zawarły ugodę, na mocy której m.in. dziennikarze w tym tygodniu wrócą do swoich obowiązków w Polskim Radiu.

 To kolejny przypadek powrotu do pracy dziennikarzy dyscyplinarnie zwolnionych z mediów publicznych po reformie ustawy medialnej z 2016 r. W sierpniu do radia wrócił red. Paweł Sołtys, zwolniony z „Trójki” w podobnych okolicznościach.

Na prośbę HFPC red. W. Dorosza i red. M. Majchrowskiego reprezentowała adw. Agnieszka Lisiecka z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Fundacja przystąpiła ponadto do postępowania w sprawie jako organizacja pozarządowa (art. 462 k.p.c.).

Więcej…
 
Jerzy Sosnowski wygrał w sądzie z Polskim Radiem. Zwolnienie było nieuzasadnione PDF Drukuj Email
Środa, 13 Wrzesień 2017 16:10

W środę 13 września 2017 r. Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy ogłosił wyrok w sprawie zwolnienia Jerzego Sosnowskiego, wieloletniego dziennikarza radiowej „Trójki” i ówczesnego przewodniczącego Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programów Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia (sygn. akt VII P 494/16). Sąd orzekł, że wypowiedzenie umowy o pracę było nieuzasadnione i zarządził od Polskiego Radia na rzecz dziennikarza odszkodowanie. Wyrok jest nieprawomocny. Helsińska Fundacja Praw Człowieka od początku obserwowała postępowanie.

W ustnym uzasadnienie wyroku Sąd wskazał, że wypowiedzenie miało charakter nieuzasadniony z powodu braku skonkretyzowania przez Polskie Radio przyczyn wypowiedzenia. Przyczyna rozwiązania umowy o pracę nie została doprecyzowana, a próbę jej uściślanie w toku postępowania Sąd uznał za niedopuszczalną.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie