Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Rekomendacje dla Polski w ramach Powszechnego Przeglądu Okresowego ONZ w zakresie wolności słowa PDF Drukuj
Piątek, 20 Październik 2017 14:38
  
W ramach Powszechnego Przeglądu Okresowego ONZ, w piątek 22 września 2017 roku na 36. posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie polski Rząd przyjął ponad 140 rekomendacji od innych państw członkowskich ONZ. Część rekomendacji dotyczyła również spraw z zakresu ochrony wolności słowa.
Więcej…
 
Artykuł prawników HFPC o nowelizacji ustawy o IPN w DGP PDF Drukuj
Piątek, 02 Marzec 2018 15:51

W "Dzienniku Gazeta Prawna" ukazał się artykuł prawników Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Doroty Głowackiej i Konrada Siemaszki, na temat nowelizacji ustawy o IPN. Publikacja stanowi polemikę z tekstem Bartosza Lewandowskiego z Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, w którym autor uznawał obawy związane z nowelizacją za nieporozumienie. Zdaniem prawników HFPC ryzyko dla wolności słowa jest realne.

Więcej…
 
Chiny ukradły program do cenzurowania internetu PDF Drukuj
Środa, 06 Styczeń 2010 16:57
Kalifornijska firma "Cybersitter" pozywa chiński rząd pod zarzutem kradzieży technologii wykorzystywanej w Chinach do cenzurowania internetu. Firma żąda 2,2 mld dolarów odszkodowania.
Więcej…
 
Deklaracja o wolności wypowiedzi, „fałszywych wiadomościach”, dezinformacji i propagandzie PDF Drukuj
Środa, 15 Marzec 2017 18:26

Specjalni Sprawozdawcy ds. wolności wypowiedzi ONZ, OBWE, Organizacji Państw Amerykańskich oraz Afrykańskiej Komisji Praw Człowieka, kontynuując tradycję corocznego wydawania wspólnych deklaracji, 3 marca br. ogłosili w Wiedniu Deklarację o wolności wypowiedzi, „fałszywych wiadomościach”, dezinformacji i propagandzie. 

Dezinformacja i zjawisko „fałszywych wiadomości” stają się coraz bardziej istotnym zagadnieniem w dobie Internetu i mediów społecznościowych. Odpowiedzi na ten problem są zróżnicowane, poczynając od blokowania takich treści po nakładanie na media sankcji. W deklaracji podkreśla się, że takie rozwiązania mogą stwarzać pole do nadużyć i tłumienia krytyki.

Thomas Hughes, dyrektor wykonawczy Article 19, komentując deklarację podkreśla jak istotna i jednocześnie trudna, ze względu na standardy ochrony wolności wypowiedzi, jest walka z dezinformacją. Zgodził się, że nakładanie nowych zakazów i restrykcji nie jest odpowiednią metodą, gdyż jego zdaniem istniejące już przepisy prawa dotyczące zniesławienia czy ochrony prawa do prywatności zapewniają ochronę przed negatywnym wpływem „fałszywych newsów”. Dodatkowo zauważa potrzebę współpracy między dziennikarzami, koncernami medialnymi i społeczeństwem w celu budowania pluralizmu medialnego i wspólnego poszukiwania rozwiązań.

Deklaracja zawiera wskazówki dla państw, mediów i firm związanych z technologią. Wśród nich znalazł się z jednej strony zakaz jakichkolwiek ograniczeń nakładanych na informacje uchodzące za nierzetelne, zaś z drugiej wskazówka, że państwa nie powinny w żaden sposób wspierać informacji nierzetelnych lub mogących uchodzić za propagandę oraz, że powinny dokładać wszelkich starań w kierunku wspierania medialnej różnorodności. Wreszcie, w akcie tym pojawia się także nakaz stosowania jasnych i obiektywnych polityk zarządzania treścią przez pośredników internetowych. Ponadto deklaracja stanowi o obowiązku podejmowania przez wszystkie związane z mediami podmioty inicjatyw mających na celu tworzenie świadomości zagrożeń wynikających z dezinformacji.

Wspólne deklaracje są wydawane corocznie od 1999 roku i stanowią wyznacznik międzynarodowych standardów w zakresie wolności wypowiedzi.

Ze deklaracją można zapoznać się: tutaj


 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie